Steve Vai

http://www.kulturelajanda.com/wp-content/uploads/2014/03/steve_vai_01-220x121.jpg

Steve_Vai Jolly Joker Ankara Steve_Vai Jolly Joker Ankara


Steve Vai’yi tanımlamak gerekirse, virtüöz gitarist, ileri görüşlü bir besteci ve müziği sonsuz yaratıcılık ve teknik deha ile harmanlayan kusursuz  bir prodüktör denilebilir. 12 yaşında, Joe Satriani’den gitar dersleri alan Steve Vai, 18 yaşında profesyonel kariyerine efsanevi Frank Zappa ile çalarak başlamıştır. 30 yıl sonunda 15 milyondan fazla albüm satışı ve üç Grammy ödülü sonrasında, Steve Vai kendisinin müziğin gerçek benzersizlerinden biri olduğunu kanıtlamıştır.


Vai’nin kariyeri ödüller ile doludur. Bunlardan en yenisi, ‘TEC Foundation’un kendisine layık gördüğü, son derece prestijli olan Les Paul Ödülü’dür. Bu ödüle layık görülenler arasında Paul McCartney, Neil Young, Herbie Hancock, Steely Dan ve Bob Clearmountain gibi isimler bulunmaktadır. ‘Tec Foundation’ ödülü verirken kendisinden şu şekilde bahsetmiştir; ‘Steve Vai’nin gitaristlikteki nefes kesen yeteneği Rock dünyasında ve ötesinde kabul görmüştür. Vai, yeteneklerini müzik dilinin ilerlemesine adamıştır. Birçok sanatçı tek bir kategoriye konabilirken, Steve Vai sınıflandırılamamaktadır. Kendisi en üst düzey müzik simyacısıdır.’


Vai’nin son ürünü, kendisinin aynı zamanda 16. solo albümü olan ‘The Story Of Light’ 2012 yılında, kendi kuruluşu olan Favored Nations Entertainment tarafından çıkarılmıştır.


Vai’in diskografisi 60 albüm içermektedir, bunların içerisinde bir çoğu Zappa ile çalışmalarını da içerir, diğerleri ise David Lee Roth (Van Halen’dan ayrıldıktan hemen sonra) ile olan çalışmaları ve Whitesnake canlı kayıtları, birliktelikler, derlemeler ve orkestral çalışmalardan oluşmaktadır. 1990 yılında çıkan Passion and Warfare ve Hollanda Metropole Orchestra ile birlikte performans gösterdiği, 2007 yılında çıkan Sound Theories Vol 1 & 2 büyük ses getirmiştir. Vai’nin orkestral kompoziysonları içerisinde, 2011 yılında Noord Nederlands Orchestra’le dünya prömiyeri yapılan “The Middle of Everywhere” de bulunmaktadır. Orkestra şefi Marcel Mandos; “Steve Vai’nin müziği, meşhur modern bestecilerle rahatlıkla rekabet edebilir.” demiştir.


Steve Vai, 29 Mart 2014, Cumartesi günü Jolly Joker sahnesindeSteve Vai

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder