25. Uluslararası Kısa Film Festivali

http://www.kulturelajanda.com/wp-content/uploads/2013/11/kısa-film-festivali1-221x300.jpg

25. Uluslararası Kısa Film Festivali 25. Uluslararası Kısa Film Festivali[/caption]


FESTİVALE 940 FİLM BAŞVURDU


Program kapsamında, kurmaca, belgesel, canlandırma ve deneysel filmlere yer veriliyor. Türkiye’den 210 adet olmak üzere, festivale toplam 940 film başvurdu. Kişisel başvuruların dışında, Fransa UNIFRANCE, Polonya Krakow Film Foundation, Almanya Goethe Institut, Hollanda Eye Film Institute, Italya Roma Film Festival, İspanya Instıtuto Cervantes gibi film merkezleri tarafından seçilen kısa filmler de programda yer aldı.


FİLMLER HERGÜN 3 AYRI SALONDA GÖSTERİLİYOR

Büyük bir çoğunluğu dünyanın önemli festivallerinden ödüllerle dönmüş olan bu filmler 20-27 Kasım 2013 tarihleri arasında, ücretsiz olarak seyirciye sunuluyor.  Değişik gün ve saatlerde iki kez, Fransız Kültür Merkezi-Taksim, İtalyan Kültür Merkezi-Tepebaşı ve Alman Kültür Merkezi-Galatasaray sinema salonlarında türkçe alt yazılı olarak gösterilecek.


ÖDÜLLÜ FİLMLER ve YÖNETMENLERİ SEYİRCİ İLE BULUŞUYOR

Geçen yıllarda olduğu gibi bu yıl da festival dünyanın her yanından davet edilen çok sayıda yönetmen, yapımcı ve oyuncuyu ağırlamaya hazırlanıyor. Konuk sinemacılar, film gösterimleri sonrası, seyirci ile buluşarak filmleri, çalışmaları, ülke sinemaları konusunda seyircilere bilgi veriyorlar ve gelen soruları yanıtlıyorlar. Bu buluşmalar hem seyirci hem de yönetmenler açısından büyük önem taşıyor, daha sonra gerçekleştirilebilecek ortak yapımların önünü açıyor. Önceki yıllarda Türkiye’ye gelmiş olan birçok yabancı yönetmen festival sırasında tanıdıkları İstanbul’u çekim mekânı olarak seçtiler, yerli yönetmenlerle ortak çalışmalara imza attılar.


ULUSAL YARIŞMA


Festival kapsamında düzenlenen ulusal yarışma bölümüne başvuran filmler, bu yıl Ali Vatansever ( Yönetmen), Can Kılcıoğlu ( Yönetmen-Senarist), Dilek Aydın ( Yönetmen ), Doğa Kılcıoğlu ( Akademisyen-Yönetmen ), Emine Yıldırım ( Yapımcı-Senarist ), Gürcan Keltek

( Yönetmen ), Hasan Cömert ( Sinema Yazarı), Haşmet Hakan Topaloğlu ( Yapımcı ) ve Somnur Vardar ( Yönetmen ),  dan oluşan seçici kurul üyeleri tarafından izlendi. Seçici kurul, festivalde gösterilecek yerli filmleri ve bu dalda dağıtılan ödülleri belirledi.


Bu etkinlik, özellikle ulusal sinemamız için bir okul görevini de yerine getirmekte, her yıl düzenli olarak yayınlanan festival kataloğu, kısa film belleği için önemli bir kaynak oluşturmaktadır.
25. Uluslararası Kısa Film Festivali

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder