14. Antalya Piyano Festivali Fazıl Say

Fazıl Say


 


F. Say / “Su” Piyano ve Orkestra için Op.45

(Türkiye Prömiyeri)

Mavi Su

Siyah Su

Yeşil Su


Naci Özgüç / Şef
Fazıl Say / Piyano
Antalya Devlet Senfoni Orkestrası


Ara


F. Say / İlk Şarkılar

Nazım Hikmet “Memleketim”

Metin Altıok “Düşlerim”

Metin Altıok “Bu Kekre Dünyada”

Cemal Süreya “Dört Mevsim”

Ömer Hayyam “Akılla Bir Konuşmam Oldu”

Can Yücel “Sardunyaya Ağıt”

Pir Sultan Abdal “Sordum Sarı Çiğdeme”

Orhan Veli “Efkarlanırım”

Orhan Veli “İstanbul’u Dinliyorum”

Nazım Hikmet “Davet”


Serenad Bağcan / Solist
Fazıl Say / Piyano


 


Eser hakkında
- – – – – – – – – – – – – – – – – – – –


F. Say / “Su” Piyano ve Orkestra için Op.45

Eserin bölüm başlıklarından da anlaşılacağı üzere; 1 “Mavi Su” daha çok denizleri, 2 “Kara Su” daha çok geceleri ve gölleri, “Yeşil Su” daha çok akarsuları anlatmakta.


1 “Mavi Su”

Mavi su benim için denizin sonsuz mavi suyu üzerine bir meditasyon denemesidir. Mutlu bir müziktir, denizin kendi coşkulu devinimlerinden etkilendiğimiz, oluşan deniz şarkılarının, kabarmaların, sessizliklerin, sadece deniz ve gökyüzünün duruluğunun bizi mutlu ettiği, egzotik tınıların, mavi suyu anlatmaya çalıştığı bir bölümdür.


2 “Kara Su”

Kuşkusuz küçük bir göl ve etrafında olup bitenlerdir. Gecedir. Kurbağa ve kuş sesleri işitilmektedir. Göl, sessizlik, Ay ve Ay Işığı üzerine yazılmış bir müziktir. Tuhaf sesler çıkaran “daxophone” ve “waterphone” çalgıları atmosfere şaşkınlık katar. Ortada gelen hızlı ara bölüm bir nevi peri dansa gibidir.


3” Yeşil Su”

Bir derenin sonsuz akışı gibi… Suyun yeşilliği, yeşil hali, doğallığı, Heraklitos’un meşhur sözü aklımıza gelir; “Dere aynı dere ama su hep başka su“. Orkestra elemanlarının kullandığı Vibra Tone çalgıları her yerden gelen titreyen sesler gibidir. Bölümün sonunda orkestra elemanları (her biri kendi ana dilinde) fısıldayarak şu sözleri tekrarlarlar; “Su hayat verir. Yaşamak su’dan gelir suya döner. Su hayattır. Hayat su’dan başlamıştır.”14. Antalya Piyano Festivali Fazıl Say

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder